KKTC Karantina Takip Sistemi “Güvende Kal” uygulamasına ilişkin basın toplantısı düzenlendi

KKTC Karantina Takip Sistemi “Güvende Kal” uygulamasına ilişkin basın toplantısı düzenlendi

Sağlık Bakanı Ünal  Üstel, temmuz ayıyla birlikte toplumun %60’ını aşılamayı ve Avrupa Birliği ve Türkiye’deki mevcut Covid-19 dijital sistemlerine entegre olmayı planladıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı, KKTC karantina takip sistemi “Güvende Kal” uygulaması ve karantina sürecine ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Deren Oygar ve Güvende Kal uygulamasını geliştiren Kuzey Kıbrıs Turkcell’in Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, basının sorularını yanıtlayarak, süreç hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, Güvende Kal uygulaması ile bugün saat 12.00 itibarıyla 11 bin 993 kişinin özel bileklik takılarak adaya geldiği açıklandı.

ÜSTEL: “BU UYGULAMAYLA ÜLKEMİZE BÜYÜK BİR YENİLİK GETİRDİK, İNSANIMIZA BÜYÜK BİR İYİLİK YAPTIK, DEVLETİMİZE DE BÜYÜK BIR KAZANÇ SAĞLADIK”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, uygulama öncesi, Covid-19 pozitif ve temaslı kişilerin karantina merkezlerinde toplandığını, o günkü şartlarda bunu yapmaya mecbur olduklarını  belirterek, “Dijital sistemle birlikte inanıyorum ki ülkeye büyük bir yenilik getirdik, insanımıza büyük bir iyilik yaptık, devletimize de büyük bir kazanç sağladık” dedi.

Göreve geldiklerinden buy ana test sayılarının artırılması, vaka çıkan bölgelerede taramanın genişletilmesi, aşılamanın geliştirilmesi ve önlemli bir şekilde esnaf ve sektörlerin açılımının geliştirilmesi ile bugünkü noktaya gelindiğne değinen Üstel, “Vaka sayılarına bakıldığında dünyanın en iyi ülkeleri arasındayız” ifadesini kullandı.

 “TOPLUMUN YÜZDE 18’İ ÇİFT DOZ AŞILI”

Daha fazla açılım yapılabilmesi için de aşının gerekliliğine değinen Üstel, 22 bin 500 kişinin aşılandığını belirterek, temmuz ayı için hedeflerinin toplumun yüzde 60’ını aşılamak olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Üstel, dün KKTC’ye Türkiye’den 50 bin Sinovac aşısı geldiğini, öncesinde de yine Türkiye’den 140 bin aşı geldiğini,  Avrupa Birliği’nden 20 bini Astrazeneca, 10 bini Biontech olmak üzere 30 bin aşı geldiğini açıkladı.

Üstel, toplumun yüzde 18’ine iki  doz aşı yapıldığını kaydederek, 2. dozunu bekleyen kişilerle birlikte bu oranın %22’lere çıktığını, temmuz ayı içinde hedeflerinin toplumun yüzde 60’ını aşılamak olduğunu yineledi.

Üstel, gelecek hafta gerçekleştirecekleri Ankara ziyaretinin ardından, gelecek olan aşı sayısının artacağını belirtti.

“1 TEMMUZ’DA AB VE TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMALARLA ENTEGRE OLUNACAK”

Üstel, 1 Temmuz’da Avrupa Birliği’nin Green Pass ve Türkiye’nin e-nabız ve HES kodu uygulamalarıyla entegre olunacağını açıkladı.

Bu uygulamalara entegre olunması ile birlikte, gelen kişilerin test, hastalık geçirme ve aşı bilgilerinin rahat bir şekilde sorgulanabileceğine değinen Üstel, vatandaşların yurt dışında çok daha rahat seyahat edeceğini ve ülkeye gelenlerin ise giriş noktalarında, beklemeden, rahatça giriş yapabileceğini kaydetti.

Karekod uygulamasının ülke içerisinde işletmelerde de kullanılacağını ifade eden Üstel, bu uygulama ile turizmin önünün açılmasını planladıklarını belirtti.

“SALGINDAN KURTULDUK GİBİ BİR HAVA SÖZ KONUSU… BU SALGIN BİTMEMİŞTİR”

Üstel, halka uyarıda bulunarak, “Bu salgın bitmemiştir. Belki bir süre daha devam edecek. Vakalarımızın düşük olduğunu gören insanlarımız da, sanki salgından kurtulduk gibi bir hava söz konusu. Maske sosyal mesafe, hijyen kurallarına uyalım, dikkatli davranalım. Hatırlarsanız 2020’de hemen açıldık ve kısa sürede kapanmak durumunda kaldık. Tekrardan bir kapanma yaşamayalım, önümüzdeki süreci rahat geçirelim” dedi.

KÜÇÜKÖZDEMİR: “KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA EN ÖNEMLI PROJELERDEN BİR TANESİ”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir ise geliştirdikleri “Güvende Kal” uygulaması ile 12 Nisan’dan itibaren yolcu alımına başladıklarını kaydederek, zamanla gelişen ihtiyaçlara göre yapılan güncellemeler hakkında bilgi verdi.

Küçüközdemir, kapasiteleri artırarak ilk başta kısıtlı sayıda dağıtılan bileklikerin, artık her yolcuya takılabildiğine işaret ederek,  süreç içerisinde kazandıkları deneyimle birlikte, gelen yolcuların kısa bir süre içerisinde karantina kayıt işlemlerinin, testlerinin ve bileklik takımlarının gerçekleşebildiğini kaydetti.

Kurumlar arası iyi bir senkronizasyon olduğunu belirten Küçüközdemir, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü ile çok yakın çalıştıklarını vurgulayarak,  uygulamanın “kamu-özel iş birliği kapsamında en önemli projelerden bir tanesi” olduğunu söyledi.

Print
Yayınlanma tarihi: Haz 10, 2021,
Haber Kategorisi: HABERLER,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Temmuz 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
Sağlık Bakanlığı Açıklama

Sağlık Bakanlığı Açıklama

İnternet haber sitelerinde de yer alan ve Dr. Suat Günsel Hastanesi tarafından yayınlandığı iddia edilen Johnson&Johnson aşısının yan etkileri nedeniyle iptal edildiğine dair kişilere atılan mesaj gerçekliği yansıtmamaktadır.

Devamını oku
2930
Sağlık Bakanlığı Açıklama

Sağlık Bakanlığı Açıklama

Market ve perakende satış yapan mağaza çalışanları 1 Temmuz 2021  Perşembe gününden itibaren aşağıda yer alan merkezlere giderek Johnson &Johnson aşısını yaptırabilirler

Devamını oku
1234
Bakan Üstel: KKTC'de delta varyantına rastlandı, salgının ciddi bir tehdit olduğunu unutmayalım

Bakan Üstel: KKTC'de delta varyantına rastlandı, salgının ciddi bir tehdit olduğunu unutmayalım

Dünyayı tehdit eden delta varyantının KKTC'de görüldüğünü açıklayan Bakan Üstel, bu tehlikeliye karşı aşı ve tedbirlerin büyük önem taşıdığını, Covid-19 ile ilgili büyük ilerleme kaydetmemize rağmen, salgının hala ciddi  bir tehdit olduğunu unutmamamız gerektiğini belirtti

Devamını oku
5678
Üstel: Lapta Sağlık Merkezi 112 Hızır Acil Servis Hizmetleri 24 saate çıkarıldı

Üstel: Lapta Sağlık Merkezi 112 Hızır Acil Servis Hizmetleri 24 saate çıkarıldı

Yoğun bir nüfusa hizmet veren sağlık merkezinde Temmuz ayı başına kadar gece yarısına kadar verilen 112 Hızır Acil Servis Hizmetleri, 1 Temmuz’dan itibaren 24 saate çıkarıldı

Devamını oku
9
Sağlık Bakanlığı Açıklama

Sağlık Bakanlığı Açıklama

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda girişlerde PCR/Antijen testi isteyecek aktiviteler aşağıda yer almaktadır

Devamını oku
1011
12131415
Sağlık Bakanlığı Açıklama

Sağlık Bakanlığı Açıklama

Sağlık Bakanlığı  test merkezlerindeki yığılmaların azaltılmasına yönelik önlemler çerçevesinde anlaşmalı olduğu antijen merkezlerine pcr merkezlerini de eklenmiştir

Devamını oku
161718
19202122232425
2627282930311
2345678