"Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, Afet ve Acil Durumlarda Eğitimin Önemini Vurguladı"

"Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, Afet ve Acil Durumlarda Eğitimin Önemini Vurguladı"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı himayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından bakanlığa bağlı sağlık çalışanlarına afet ve acil durumlarda müdahale ve çalışma yöntemleri ile ilgili 5 günlük bir eğitim programı başlatıldı.

Eğitim programını değerlendiren Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, afet ve acil durumlarda doğru müdahale ve çalışma yöntemlerinin kritik olduğunu vurguladı.

Bakan Dinçyürek, bu tür eğitimlerin sağlık çalışanlarının da afet ve acil durumlarda etkin bir şekilde müdahale etmelerini sağladığını belirtti. Aynı zamanda, geçen yıl şubat ayında Türkiye’de yaşanan depremin hepimize hazırlıklı olmamız gerektiğini gösterdğini, UMKE'nin tecrübeli eğitmenleri tarafından verilen bu programın, katılımcılara pratik beceriler kazandıracağını ve olası afet senaryolarında daha hazırlıklı olmalarını sağladığını ifade etti.

Dinçyürek, afet ve acil durumlarda eğitimin önemine vurgu yaparak, bu tür eğitimlerin düzenli olarak yapılması ve sağlık personelinin bu konuda sürekli olarak güncel bilgilere ve becerilere sahip olmalarının gerekliliğine dikkat çekti. Bu sayede, afet durumlarında daha hızlı ve etkili müdahalelerle vatandaşların sağlığına destek olabileceklerini belirtti.

Dinçyürek, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Daire Başkanı Doçent Doktor Şükrü Yorulmaz'a ,Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma ekibindeki sağlık çalışanlarına verdikleri destek nedeniyle teşekkür ederek, eğitim alacak olan tüm sağlık çalışanlarına  kolaylıklar diledi. 

Eğitim programıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Deren Oygar açıklamalarda bulundu.

Oygar, "Bu eğitimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak başlattığımız için çok mutluyuz, çok gururluyuz. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Daire Başkanı Doçent Doktor Şükrü Yorulmaz'a ,Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma ekibindeki sağlık çalışanlarına bize bu şansı verdikleri için çok teşekkür ederiz  ifadelerini kullandı. 

Ülkenin ve çevre coğrafyaların afet ve acil durumlarına yatkınlığına dikkat çeken Oygar, geçen yıl yaşanan depremde Türkiye'ye gönderilen ekibin çalışma ve tecrübelerinden bahsederek, bu tür eğitimlerin önemine vurgu yaptı.

Oygar, "Bu önemli konuda bize destek verdiğiniz için tekrardan teşekkür ederim. Değerli sağlık çalışanlarımıza başarılar diliyorum. Bundan sonra da bu eğitimin devamı bizim için çok önemli. İş birliğimiz devam edecek" şeklinde konuştu.

Oygar, eğitim programıyla, sağlık çalışanlarının afet ve acil durumlarda daha etkin ve hazır bir şekilde müdahale edebilecek yetkinlik kazanacaklarını vurguladı.


Eğitim programı öncesinde konuşma gerçekleştiren TC Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürlüğü Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Doç. Dr. Şükrü Yorulmaz, eğitim süreci hakkında açıklamalarda bulundu:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde büyük bir onur ve gururla Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin eğitimine başlıyoruz. Bu eğitimler bizim ülkemizde yaklaşık 20 yıla yakındır süredir düzenli olarak 81 ilde yapılıyor. Eğitimler ve gönüllü personel havuzumuzu sürekli arttırdığımız eğitimler olmaktadır ve afet ve acil durumlarda her zaman ülkedeki bütün afetlerde olay yerine ilk ulaşan ekipleri teşkil etmektedir diye konuştu. 

Yorulmaz, Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri olarak küçük bir aileydik ama süreç içerisinde çok büyük bir aileye döndük. 16 binden fazla gönüllümüz var. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında organize olarak hızlıca afet alanından müdahale etmek için ekiplerimiz çok hızlı bir şekilde araç, envanter ve gereçlerimizde müdahalede bulunmaktayız. Bu eğitimlerimiz sadece kurtarma değil, aynı zamanda yurtdışı olsun, ağır yaralanmalar gibi çok geniş bir eğitim müfredatı var. Buradaki arkadaşlarımızla beraber bu eğitim müfredatını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki sağlık personeliyle beraber güçlendireceğiz. Dedi. 
Gerekirse dinamik bir şekilde müfredatla ilgili güncellemeler yapılacağını belirten Yorulmaz, ev sahipliği nedeniyle KKTC Sağlık Bakanlığı’na teşekkür etti.

Print
Yayınlanma tarihi: Mar 25, 2024,
Haber Kategorisi: HABERLER,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

Documents to download

«Temmuz 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234