SAĞLIK BAKANI: DR. ALİ PİLLİ1955’te Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) köyünde doğdu. İlkokulu Falya'da, ortaokul ve liseyi ise Baf Kurtuluş Lisesinde tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İç Hastalıkları dalındaki uzmanlık eğitimini tamamladı.

Türkiye'de çeşitli sağlık birimlerinde pratisyen hekim olarak görev yaptıktan sonra, 1988 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne döndü. 1988-1990 yılları arasında Güzelyurt Sağlık Merkezinde pratisyen hekim; 1994 yılından sonra Cengiz Topel Hastanesi, Lefke Sağlık Merkezi ve Güzelyurt Sağlık Merkezinde iç hastalıkları uzmanı, Güzelyurt Sağlık Merkezinde sorumlu hekim olarak görev yaptı.

2013 ve 2018 genel seçimlerinde Ulusal Partisi'nden Güzelyurt milletvekili seçildi.  Dilekçe ve Ombudsman Komitesi Başkan Yardımcısı  olarak görev aldı.22 Mayıs 2019 tarihinde Başbakan Ersin Tatar tarafından kurulan Ulusal Birlik Partisi - Halkın Partisi koalisyon hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi. Bu görevi 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümeti'nde de devam etti.  COVID-19 pandemisi döneminde Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. 5 Kasım 2021 tarihinde Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından kurulan Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti koalisyon hükümetinde yeniden Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Evli ve bir çocuk babasıdır.