Besim: "Hemşire sayısında 100’ün üzerinde bir artış sağlandı"

Besim: "Hemşire sayısında 100’ün üzerinde bir artış sağlandı"

Besim: "Hemşire sayısında 100’ün üzerinde bir artış sağlandı"

“Hemşireler ve Ebeler Haftası” dünyada olduğu gibi KKTC’de de kutlanıyor. Hafta boyunca düzenlenecek etkinlikler kapsamında toplumun sağlığı ve mesleğin geleceği de tartışılacak.

Uluslararası Hemşireler Birliği, 2019 yılı için “Hemşireler; herkes için sağlık hedefine ulaşmada öncü bir ses” temasını belirlendi.Hemşireler ve Ebeler Haftası’nın başlangıcı nedeniyle bugün Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği ve Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası iş birliğinde Lefkoşa The Paradise Park’ta tören düzenlendi.Sağlık çalışanlarının katıldığı törende, sağlıkla ilgili sivil toplum örgütlerinden temsilciler sektördeki sorunları ve çözüm önerilerini de dile getirdi

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Gülcem Sala Razı konuşma yaptı. Törende, meslekte 25 yılını dolduran ebe ve hemşirelere plaket verildi.

BESİM

Sağlık Bakanı Filiz Besim, konuşmasında, sağlıktaki icraatlara değindi. Bir buçuk yıl olmadan, hemşire sayısında 100’ün üzerinde bir artış sağlandığını, bunun servisleri rahatlatacağını söyledi. Bu yıl hasta sevkleri için bütçeye 90 milyon TL konulduğunu belirterek, göreve geldiklerinde hem yurt içi hem de yurt dışına birikmiş borçlar bulduklarını kaydetti.

Besim, kalp hastanesi için çok güzel bir proje hazırlandığını, bu hastane için 54 milyona ihtiyaç olduğunu belirterek, “Biz 90 milyonu bir kalemde sevkler için harcayabiliyoruz. .Çok artan bir nüfus var. 2018’de sadece acil servislerde bir milyonun üzerinde hasta bakıldı. Bu nüfus artışı paralelinde insan kaynaklarını da artırırsak daha çok hizmet verebilir, daha az hasta sevk edebiliriz. Daha mutlu çalışanlar yaratabiliriz” dedi.

Sağlıkta ciddi tecrübeleri olmasına rağmen göreve geldiğinde hemşirelik kurumunu net anlayamadığını fark ettiğini belirten Besim, “En büyük sorun hemşireliğin iyi organize edilememesinden yaşanıyor. Hemşirelik kurumsallaşmalı, yeniden organize edilmeli” dedi.

Besim, hiyerarşik düzende, ast üst ilişkilerinde, başhemşireliklerde, klinik şefliklerinde ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, teşkilat yasasının Meclis’te olduğunu söyledi, “Teşkilat yasasının tüm bu sorunları çözeceğini düşünmüyorum ama ele ele verip sağlam bir hemşirelik kurumu oluşturmalıyız” şeklinde konuştu. 

Besim, “Hükümette çok zor bir yıl geçirdik ama Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerine yetebileceklerini de çok net gördüm. Böyle büyük bir umudu gördüğüm için de görevimden mutlu gidiyorum” dedi.

Print
Posted: May 10, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: