"İlaç otomasyonu konusunda ciddi bir çalışma içindeyiz"

"İlaç otomasyonu konusunda ciddi bir çalışma içindeyiz"

"İlaç otomasyonu konusunda ciddi bir çalışma içindeyiz" 

Sağlık Bakanı Filiz Besim Meclis'te yaptığı konuşmada eleştirileri yanıtladı

Besim, ilaç ihalelerinin bittiğini belirterek, “Zaman zaman ilaç sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sadece mali sıkıntılardan kaynaklanmıyor. İlacı kontrol altına almada, organize etmede yıllardır sorun var. İlaç otomasyonu konusunda ciddi bir çalışma içindeyiz” dedi.

Besim, ciddi tıbbı malzeme sorunu yaşamadıklarını da belirtti.

Bakan Besim, Planlama ve İnşaat Dairesi’nin güçlendirilmesiyle her alandaki tadilatın hızlı şekilde yapılabileceğini belirtti.

Filiz Besim, “Mağusa Hastanesi’nde ameliyatlar erteleniyor diye bir durum yok.İki tane ameliyathane eklenmesiyle sayı 6 olacak. Hedef güçlü bir de yoğun bakım” dedi. Filiz Besim, bu konudaki ihalelerin yazda tamamlanmasının hedeflendiğini de belirtti.

Sağlık Bakanı Besim, inşa edilecek kalp hastanesi konusunda aldıkları bazı eleştirilere de işaret etti.

Besim “Milli Piyango ile kalp hastanesi mi yapacaksınız’ diyorlar. Elbette bağışla kalp hastanesi yapılmayacak. Bu konuda ciddi bir kaynak ve çalışmamız var.Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalkındırma Derneği, buna öncü olabileceğini söyledi. Kalkanlı Yaşam Evi’nde de bunda gördük. Sağlığa yardım etmek isteyen çok sivil toplum örgütü ve yardım kuruluşu var. Bu bana inanılmaz bir umut veriyor” dedi.

Print
Posted: May 8, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: