Girne Anafartalar Lisesi’nde, ülkemizde ilk olan bir aşı kampanyasına imza atıldı

Girne Anafartalar Lisesi’nde, ülkemizde ilk olan bir aşı kampanyasına imza atıldı

Girne Anafartalar Lisesi’nde, ülkemizde ilk olan bir aşı kampanyasına imza atıldı

Besim: KKTC’de bir ilke imza atıyoruz

Sağlık Bakanlığı, Girne Inner Wheel Kulübü  ve Anafartalar Lisesi işbirliğinde, KKTC’de ilk kez, kadınların, kanser hastalığında korunması konusunda önemli bir etkisi olan HPV  Human Papilloma Virüs aşısı, 30 öğrenciye uygulandı.

Projeyle ilgili olarak Anafartalar Lisesi Fikriye Altaç Kültür Salonu’nda bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan, Anafartalar Lisesi Müdürü Erbil Hüryaşar, Anafartalar Lisesi  Sağlık Bakanlığı ve Girne Inner Wheel Kulübü işbirliğine   gerçekleştirilen ortak projeyle, 30 kız çocuğuna Human Papilloma Virüsü aşısı yapılacağını belirterek, ülkede bir ilk olan bu projenin  diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olmasını diledi.

Girne Inner Wheel Kulübü Başkanı Zehra Yüksel ise konuşmasında, kulüp olarak bu yıl sağlık ve çevre alanında sosyal sorumluluk projelerine imza atacaklarını belirterek, bu bağlamda, sağlık bakanlığı ve Girne Anafartalar Lisesi işbirliğinde, sağlıklı nesillerin yetişmesine kakı sağlayacak ve Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olan projeye katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kale Inner Wheel Kulübü Başkanı Birgül Beyatlı da konuşmasında, ülkede sağlık eğitim gibi alanları desteklemenin sivil toplum kuruluşlarının görevi olduğunu vurgulayarak, ellerinden ne geldiğince bu aha fazla sponsorluk ve katkılarla, bu gibi önemli sosyal sorumluluk projelerini hayta geçirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Besim: Eğitim çalışmalarına büyük önem veriyoruz

Sağlık Bakanı Filiz Besim de konuşmasında, toplum için koruyucu sağlık hizmetlerinin  önemine vurgu yaparak, göreve geldikleri günden itibaren, ülkede bu hizmetleri verebilmek için, Halk Sağlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birimi’ni kurduklarını  anımsattı.

Ülke genelinde hastaneler yanında,  16 sağlık merkezinde, kadınlara yönelik taramalar, bağırsak taramaları yapıldığını, 6 yaş çocuklara diş taramaları yapıldığını dile getiren besim, bunun yanında farkındalık yaratmak amacıyla eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurguladı.

Gençlere seslenerek, sağlıklı nesiller yetiştirmenin önemine işaret eden Besim,  toplumun varlığı açısından bunun büyük elzem olduğunu belirtti.

Sağlık ve diğer alanlarda her şeyi devletin yapamayacağını,  sivil toplumun katkılarının da büyük önem taşıdığını söyleyen Besim, ülkede bu konuda tutkuyla çalışan birçok sivil toplum örgütü ve dernek olmasıyla gurur duyduğunu ifade etti.

Bu yıl sağlık alanına katkı yapmak istediğini belirten Girne Inner Wheel Kulübü’yle, KKTC’de bir ilk olan bu aşı kampanyasına imza atmayı kararlaştırdıklarını kaydeden Filiz Besim, çağın vebası olan kanserle mücadelede, koruyucu  özelliğe  sahip olan bu aşının,  gençlere uygulanmaya başlanmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

“Yüzde 80-90 oranında koruma…”

Çok pahalı bir aşı olan HPV’nin yüzde 80-90 oranında kanser hastalığında korunma sağlanabildiğini dile getiren Besim, sağlık bakanlığının bütçesini ayarlayarak, bu aşıyı  ulusal aşı  programı kapsamına almaya karar verdiğini ifade etti.

Anafartalar lisesinde 30 kız öğrenciye, ilk dozun Girne Innerwheel Kulübü  sponsorluğuyla yapılacağını, 6 ay sonraki ikinci dozların ise ulusal aşı kampanyası kapsamında gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Besim, bundan sonraki aşamada, 12 yaşından ki çocuklara  2 doz olarak  her yıl aşı yaparak, gençlerin  kansere yakalanma riskini  azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

Özyiğit: Her şeyin başı sağlık

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bakanlığa düşen görevin,  gençlerin her alanda donanımlı bir şekilde yetişmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda, göreve geldikleri günden itibaren ülkede eğitim politikasını belirlemek amacıyla, vizyon 2030 isimli eğitim stratejik planını hayata geçirmek için çalıştıklarını ifade etti. Gelişmiş ülkelerde verilen çağdaş ve kaliteli eğitimin, o ülkelerde köklü eğitim politikaları olmasından kaynaklandığını dile getiren Özyiğit, vizyon 2030 eğitim strateji planını kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.

Ülkede eğitim alanında bir çok şey yapmak istediklerini ancak ülkenin ekonomik gerçeklerinin önlerinde zaman zaman engel yarattığını dile getiren Özyiğit, bu engellerin aşılması için sivil topluma iş insanlarına ve hayırsever vatandaşlara görev düştüğünü söyledi.

Girne Bölgesinde ciddi bir okul ihtiyacı olduğunu dile getiren Özyiğit, Püsküllü bölgesinde hayata geçirilecek ilkokulla ilgili kaynak arayışının devam ettiğini, karkas halindeki ortaokul inşaatın da kaynak sorununu gidererek en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Gençlerin iyi yetişmesinin, Kıbrıs Türk halkının ülkede ve dünyada Kıbrıs Türk toplumunun ebediyen var olacağının haykırılması açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Özyiğit, konuşmasın sonunda gençlere seslenerek, her şeyin başının sağlık olduğunu anımsattı.

İkinci doz altı ay sonra

Fikriya Altaç Kültür Salonu’nda yer alan konuşmaların ardından, Anafartalar Lisesi’nde öğrenim gören yaşları 13 ila 15 arasında değişen ve ailelerinin aşı yapılmasına onay verdiği 30 kız öğrenciye, HPV PV Human Papilloma Virüsü aşısının ilk dozu  yapıldı. Aşının ikinci dozu ise 6 ay sonra yapılacak.

Print
Posted: Mar 29, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: