112’ye hayat verenlere plaket

112’ye hayat verenlere plaket

112’ye hayat verenlere plaket

Sağlık Bakanlığı, 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne hayat verenleri unutmadı. Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen törenle, 112’ye hayat veren eski sağlık bakanlarından Dr. Hüseyin Celal, Acil Hizmetler Kurumu Kurucu Başkanı Dr. Mehmet Avcı, Eski Tabipler Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, 112 Sorumlusu Dr. Naciye Nami, Sorumlu Başhemşire Uzm. Çiğdem Adataş Sesen’e birer plaket verildi.

Besim: Gurur duyulacak noktaya geldi

Sağlık Bakanı Filiz Besim plaket töreninde yaptığı konuşmada, ülkede kaliteli sağlık sisteminin, vatandaşın sağlık sistemine güveninin artmasında önemli olduğunu vurgulayarak, sağlıkta 112 ve Hızır’ın önemine dikkat çekti. Besim, 112’nin 2004 yılında tüm ülkeyi kapsayacak şekilde başlatıldığını ve geliştirilerek devam ettirildiğini ve bugün gurur duyulacak bir noktaya getirildiğini kaydetti. Amaçlarının etkin ve hızlı çalışan bir mekanizma oluşturmak olduğunu dile getiren Besim,  sağlıkta birçok sorun bulunduğunu ancak birlikte çalışarak bu sorunların çözülebileceğini belirtti. Filiz Besim, Gazimağusa’da  pilot olarak mobil ambulans uygulamasını başlattıklarını da hatırlatarak, 112 hizmetlerinin bu noktaya gelmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Celal: Plaketi tüm ekip adına alıyorum

112 Acil Sağlık Hizmetleri kurulduğu dönem Sağlık Bakanı olan Dr. Hüseyin Celal, törene katılanlara hitap ederek yaptığı konuşmada, “Bu ekip aylarca çalıştı. O dönem çok iyi iş çıkardılar. Şimdi bu çalışmaların meyvesini almak bana büyük gurur veriyor.  Bu plaketi hepinizin adına alıyorum” dedi.

Nami: Hep onur duydum

112 Sorumlusu Dr. Naciye Nami ise,  acil hastalara ulaşmada 112’nin önemine dikkat çekerek, mevcut ekiple çalışmaktan her zaman onur duyduğunu dile getirdi.

Avcı: Tarih yazıldı

Acil Hizmetler Kurumu Kurucu Başkanı Dr. Mehmet Avcı, 112’nin bugün devlet kurumları içerisinde en hızlı, en etkili cevap veren kuruluş olduğunu kaydetti. Avcı, 2004 yılında kurdukları 112’nin özveriyle bugünlere getirildiğini belirtti. 112’de bir tarih yaşandığını da dile getiren Avcı, “Kurmak değil bozmamak önemlidir. Bugün trafik kazalarında azalan ölüm rakamlarında,112’nin geldiği noktanın da büyük payı vardır” dedi.

Arifoğlu: 2 bin civarında kişiye eğitim verilmişti

Dr. Kenan Arifoğlu, 112 Acil’in parçası olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, oluşturulmasında ekiplerin yanında eski Sağlık Bakanı Hüseyin Celal’in katkıları bulunduğunu anımsattı. Arifoğlu,  o yıllarda ülkeye gelen “Thames Valley Resque Unit’in 5 yıl süreyle; hemşire, polis, sivil savunma, doktor 2 bin civarında insana ilk yardım eğitimi verdiğini de anımsattı. 

Gür: Çalışanların özverisi unutulmamalı

Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı ve 112 Kurucu Sorumlu Hekimi Ömer Gür de, söylenenleri dinleyince eski günlere döndüğünü kaydederek, “112’nin bugünlere gelmesinde çalışanların da büyük özverisi var. 112’de geçmişte var olan eksiklikler sadece hastaların değil aynı zamanda çalışanların da sorunuydu. Şimdi bugünlere gelmek hepimiz için gurur kaynağıdır ve bir başarı hikâyesidir” dedi.

Print
Posted: Oca 30, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: