Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Uludağ Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Uludağ Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Uludağ Açıklama Yaptı

16 Kasım 2009’da, yürürlüğe giren “Ambalajlanmış Kaynak Suyu ve İçme Suyu Yasası 88/2009” kapsamında Sağlık Bakanlığı, her ay su fabrikaları ve su istasyonlarından aldığı numunelerden hem mikrobiyolojik, hem kimyasal analizleri rutin olarak yaptırmaktadır.

Halk sağlığını ve şeffaflık ilkesini kendine amaç edinmiş olan bakanlığımız, su analiz sonuçlarını her ay Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yayınlamaktadır. Güvenli olmayan suyu piyasaya arz eden işletmeler hakkında ilgili yasa tahtında yasal işlemler yapılmaktadır. Ayrıca söz konusu işletmeler, güvenli gıda üretimi açısından Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından denetlenmektedir. Bakanlığımız, Şubat- Eylül 2018 tarihleri arasında mevcut otuz su fabrikasını denetlemiş olup, yasaya uygun olmayan ve/veya yasaya uygun üretim yapmayan fabrikalara, on üç/13 kez ceza yazmıştır. Yine aynı zaman dilimi içerisinde üç yüz üç/ 303 ambalajlanmış içme suyundan numune alınıp, Devlet Laboratuvarı’na analiz için gönderilmiştir.

Sağlık Bakanlığı web sayfasındaki revize çalışmasından dolayı bilgilerin güncelenememiş olması, söz konusu analizlerin yapılmadığı anlamına gelmemektedir. Bugün bir gazetede çıkan ve rutin olarak devam eden çalışmalarımızın aksini iddia eden yazıyı hazırlayan gazeteci, bakanlığımızı arayıp konu hakkında bilgi istemiş olsaydı, kendisine analiz sonuçları gösterileceği gibi, Eylül / Ekim 2018 su analiz sonuçlarınız temiz olduğu bilgisinin yanı sıra,  daha detaylı ve doğru bilgiler de verilebilirdi.

Bakanlığımız içme suyu gibi toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir konuda, son derece duyarlıdır ve bu böyle olmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Savaşay ULUDAĞ

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi / Müdür

Print
Posted: Kas 29, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: