Yaşlı Bakım Evi Çalışmaları

Yaşlı Bakım Evi Çalışmaları

Sağlık Bakanlığı yaşlı bakım evinin hayata geçmesi için çalışmalarını başlatmıştır

“Hedef hasta memnuniyetinin arttırılması ve sağlıkta daha kaliteli hizmettir”

Uzun yıllardır ülkemizde Bakımevi konusunda ciddi bir ihtiyaç olduğu gerek hastaların, gerek ailelerin büyük sıkıntı yaşadığı hepimizin malumdur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak göreve geldiğimiz günden beri bu sorunu derinden yaşamaktayız ve çözüm önerileri üretmeye çalışmaktayız.

Devletin işlettiği Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi listesinin çok uzun olduğu ve maalesef ihtiyaca cevap veremediği ortadadır.

Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından satın alınan Kalkanlı ’da bir otelin Bakımevi olarak düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığı olarak Harekete geçmiş bulunup, Bakanlar Kurulu kararıyla bu merkezin Sağlık Bakanlığı kullanımına verilmesi sağlanmıştır.

Şu anda Sağlık Bakanlığı yoğun bir şekilde en kısa sürede merkezin hayata geçmesi için çalışmalarını başlatmış olup, bekleyen hastaların kaliteli bir ortamda hem barınma hem tedavi şansının yakalayabilmesi adına çaba sarf etmektedir. Yaşlı bakım evi tamamen devlete ait olup bu konuda ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenecektir.

Sağlık Bakanlığı’nın bir süre önce başlattığı hasta bakıcı kursu bu merkezle alakalı olmayıp, hastanelerde olan eğitimsiz, kontrolsüz, disiplinsiz hasta bakıcılığı adı altında çalışan ancak sömürü düzenine dönen sistemi değiştirmek için yapılan bir çalışmadır.

Önümüzdeki aylarda eğitimler tamamlanıp tedavi gören hastaların kamu veya özel sağlık merkezlerinde ihtiyacı olması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen sertifikalı hasta bakıcılar tarafından bu ihtiyaç karşılanacaktır.

Bu uygulamada hedef hasta memnuniyetinin arttırılması ve sağlıkta daha kaliteli hizmettir. Bu çalışmalarla ilgili bazı basın yayın organlarında yayınlanan Dr. Mehmet Çakıcı’nın açıklamalarını büyük bir üzüntüyü ve hayretle takip ettiğimizi belirtmek isteriz.

Print
Posted: Eki 19, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: