Eğitmen eğitici hemşireler sertifikalarını aldı

Eğitmen eğitici hemşireler sertifikalarını aldı

Eğitmen eğitici hemşireler sertifikalarını aldı

Besim: Sağlıkta başarının sırrı korumaktır

Koruyucu sağlık hizmetleri alanında hizmet veren eğitmen eğitici hemşireler sertifikalarını aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen hemşireler içi eğitici eğitmen programına katılan ve eğitimi başarıyla tamamlayan 22 hemşireye, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Sertifika töreninde Sağlık Bakanı Filiz Besim ve Bakanlık Müdürü Ceyhun Ümiter de hazır bulundu.

Bahçeci: Gurur duyduk

Uzman hemşire Mine Bahçeci törende yaptığı konuşmada, bu programın hemşirelerin alanlarında verdikleri hizmette daha etkin ve verimli olabilmeleri için hazırlandığını söyledi. Bahçeci, program çerçevesinde katılımcı hemşirelerin yerinde ve kaliteli sağlık hizmeti verebilmeleri adına eğitici yönlerinin güçlendirildiğini kaydetti. Bahçeci, “Her grup için 45 saatlik eğitimler verildi. Yoğun bir eğitim ve teorik bilgi verilmesi sonrasında, yazılı sınava giren hemşirelerimiz, poster de sundular ve belli bir yeterliliğe ulaşarak sertifika almaya hak kazandılar. Hepsi için ayrı ayrı gurur duyuyoruz” dedi.

Çoban: Mesleğin ileriye taşınması adına çok önemli

Emekli Hemşirelik Hizmetler Uzmanı İsmet Çoban da yaptığı konuşmada,  dünyadaki sağlık anlayışının; bireyleri, aileleri ve toplum sağlığını koruyan ve gelişen bir yaklaşımı öngördüğünü dile getirdi. Çoban, “Bu da biz hemşirelerin var olan eğitici rolünü bir o kadar daha ön plana çıkarıyor. Hemşirelerin doğru teknik ve yöntemleri iyi bilmesi ve eğitim verebilmesi, ayrıca mesleğin ileriye taşınması çok önemlidir. Bu nedenle bu programı düzenleyen ve katkı koyan herkesi tebrik ederim” diye konuştu. 

Besim: Sağlık sisteminin güçlü ordusu, koruyanlar olma

Sağlık Bakanı Filiz Besim ise, “Sağlığın melekleri, hastanelerin sahipleri hemşireler” diyerek başladığı konuşmasında, eğitici programının acil bir gereklilik olduğu bilinciyle hazırlandığını söyledi. Besim, bugün hastanelerin, bilinçsiz ve sağlıktan uzak kişilerin hasta bakıcılığı gerçeğiyle yüz yüze kaldığına dikkat çekerek,  bunun nedenin de hemşire eksikliği olduğunu ifade etti. Besim, sağlık sisteminin güçlü ordusunun koruyanlar olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Koruyucu sağlık hizmetlerini güçlendirmek zorundayız. Sağlıkta çok güzel şeyler yapabilirsiniz ama toplumu hastalıklardan korumayı başaramıyorsanız, yaptıklarınızın bir anlamı kalmaz. Gelecek nesilleri de ancak başarılı koruyucu sağlık hizmetleri ile koruyabiliriz. Koruyucu sağlık hizmetlerini yaymak da ancak eğitimle olur. Şimdi hemşirelerimiz, hastanelerde, sağlık merkezlerinde halkımızı eğitecek. Onlara hastalıklardan nasıl korunacaklarını anlatacak. Bu anlamda hemşirelerin aldığı bu eğitim çok önemlidir. Bugün dünyada ülkeler, en büyük bütçelerini korucu sağlık hizmetlerine ayırıyorlar. Biliyorlar ki ancak korursak sağlık sisteminde başarı gelecektir.”

Besim, şimdi sırada hasta bakıcıların eğitilmesinin bulunduğunu da hatırlatarak, 20 Ekim’e kadar başvuru kabul edileceğini belirtti. Besim hasta bakıcılık eğitimlerinin 1 Kasım’da başlayacağını da açıkladı ve “Hasta bakıcılık eğitimi ile güçlü, eğitimli ve donanımlı insanlar yetiştirilecek. Yaşlı Bakım evi Tüzüğü ile artık insanlarımı bilgisiz insanların bakmasına izin vermeyeceğiz. İşte tüm bu gerçekler ve çalışmalar ışığında 45 saatlik eğitim çok önemlidir” dedi.

Print
Posted: Eki 6, 2018,
Comments: 0,
Tags: