Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde önemli hizmetler sunuluyor

Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde önemli hizmetler sunuluyor

Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde önemli hizmetler sunuluyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa Trenyolu Polikliniği uzman doktorlar, hemşire kadrosu, eczanesi ve laboratuvarı ile hizmet vermeye devam ediyor.

Trenyolu Polikliniği Sorumlu Hekimi Dr. Saffet Tanul, Polikliniğin Lefkoşa’nın merkezi konumunda olması nedeniyle bölgeye yakın oturan birçok vatandaşa ulaşım açısından avantajlı olduğunu, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin poliklinik ve acil servis yükünün azaltıldığını dile getirdi. Tanul, tüm ekibin özveri ile çalıştığını vurgulayarak hastalara uygulanan ayaktan tanı ve tedavisi yanında sundukları sağlık hizmetleri aktardı.

“Polikliniğe gelemeyecek hastalar hemşireler tarafından ziyaret edilerek tedavi ediliyor, yatalak hastalar özel eğitimli hemşireler tarafından bakılıyor”

Lefkoşa Tren Yolu Polikliniği'nde hastaların ayaktan tanı ve tedavisinin yanında Lefkoşa bölgesindeki köylere doktor, hemşire ve eczane görevlileri gönderildiğini belirten Tanul, bölgedeki hastaların ayaktan tanı ve tedavilerinin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Tanul, Polikliniğe gelemeyecek hastaların hemşireler tarafından ziyaret edilerek tedavi edildiğini, yatalak hastaların ise özel eğitimli hemşireler tarafından bakımlarının gerçekleştirildiğini söyledi. Tanul, evde ziyaret edilerek bakılan ortalama 80 hastalarının olduğunu belirtti.

“Tren yolu Polikliniği ile acil olmayan hastaların Dr. Burhan Nalbantoğlu acil servisini gereksiz yere meşgul etmelerinin önüne geçildi”

Hafta içi her gün sabah 07.45’den, 15.45'e kadar hizmet verildiğini belirten Tanul, aynı zamanda hafta içi gece 23.00’e kadar bir pratisyen hekim ve ekibinin nöbetçi olarak kaldığını belirterek verilen hizmetlerle ilgili bilgiler aktardı.

“Tren yolu Polikliniği ile acil olmayan hastaların Dr. Burhan Nalbantoğlu acil servisini gereksiz yere meşgul etmelerinin büyük anlamda önüne geçildi. Temmuz ayında 2656 hastanın ayaktan tanı ve tedavisi yapıldı gece ise 1153 hasta tedavi edildi toplam 3809 hasta Temmuz ayında tedavi edildi.

Ağustos ayında 2337 hasta gündüz olmak üzere 689 hasta gece hizmet aldı. Toplamda 3026 hastaya hizmet verildi.

Eylül ayında ise 3530 gündüz, gece 1026 olmak üzere toplamda 4556 hastaya hizmet verildi.

“Trenyolu Polikliniği’nde kanser taramaları yanında çocuklara aşı uygulaması yapılıyor”

Poliklinikte aynı zamanda kolon kanseri, prostat kanseri, rahim ağzı kanseri taramaları rutin olarak yapılıyor. Çocuklara aşı uygulaması yapılarak aileler bilgilendiriliyor.

Doğum kontrol uygulamaları yapılarak hastalar bilgilendiriliyor. Doğum sonrası emzirme danışmanlığı yapılıyor. Kemik erimesi, Diyabet hastalarının bilgilendirilmesi yanında, tütün bağımlılığı ve tütün bağımlılığından kurtulmak için de destek sağlanıyor.

“Polikliniğimize bir genel cerrahın gelmesi ciddi bir ivme yarattı”

Polikliniğimize bir genel cerrahın gelmesi ciddi bir ivme yarattı. Küçük cerrahi müdahalelerin yapılması nedeniyle Burhan Nalbantoğlu Hastanesi acilinde yoğunluk azaltıldı. Son 5 aylık süreçte rağbet artarak Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin yükü azaltıldı. Tren yolu Polikliniği’nin merkezi bir yerde olması dolayısıyla birçok hastanın lokasyon açısından ulaşımı da kolay sağlanıyor hastalarla daha yakın iletişim içerisinde hizmet veriliyor.

“Özveri ile çalışan güçlü bir ekibimiz var”

Özveri ile çalışan güçlü bir ekibimiz var. Poliklinikte 13 hemşiremiz, 12 sürekli doktor ve belirli günlerde 2 doktorumuz daha hizmet veriyor. Bir kadın doğum uzmanı, bir çocuk doktoru, Diş bölümünde 3 diş doktoru, bir dâhiliye uzmanı, bir kulak burun uzmanı, bir Genel Cerrahi Uzmanı, 4 pratisyen Hekim, eczanede 3 personel, laboratuvarda 2 personel görev yapıyor. Haftanın belirli günleri göz doktoru ve cildiye doktoru da hasta bakıyor”.

Print
Posted: Eki 4, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: