Sağlık Bakanlığı “Dünya Kalp Günü” nedeniyle mesaj yayınladı

Sağlık Bakanlığı “Dünya Kalp Günü” nedeniyle mesaj yayınladı

Sağlık Bakanlığı “Dünya Kalp Günü” nedeniyle mesaj yayınladı

“Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %80’i önlenebilir”

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, ülkemizde Ocak 2018-27 Eylül 2018 arasında toplam 624 kişinin kalp krizi geçirdiğini açıkladı. Kara, aynı tarihler arasında LBND koroner anjiografi laboratuarında toplam 1735 kişiye girişimsel işlem yapıldığın, bu hastaların 412’sine balon ve stent implantasyonu yapıldığını kaydetti. Kara, 2017 yılında girişimsel işlem yapılan kişi sayısının 1989, balon ve stent implantasyonu gerektiren hasta sayısının ise 298 olduğunu da belirtti. Kara, kalp damar cerrahisinde ise 2017 yılında toplam 180 adet açık kalp ameliyatı yapıldığını, bu sayının 2018 ağustos ayına kadar 152 olduğunu kaydetti.

Kara, Sağlık Bakanlığı adına “Dünya Kalp Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Dünyadaki başlıca ölüm sebebi kalp hastalıklarıdır. Her yıl 17.7 milyon kişi kardiyovasküler hastalıklara bağlı kaybedilmektedir (tüm ölümlerin %31’i). Kalp hastalıklarında hem hastalıkların önlenmesinde hem de hastalık oluştuktan sonra iyilik halinin devamında koruyucu hekimlik ve sağlık hizmetleri önem taşımaktadır. Kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin %80 i tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi kontrol edilebilen ve önlenebilen risk faktörlerine bağlıdır. Yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kan kolesterolü ve obezite de kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörleridir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin yanısıra kişinin kendi sağlığı ile ilgili farkındalığa sahip olması ve gerekli tedbirleri alması da kalp sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Bu nedenle;

1- Günde en az 30 dk fiziksel aktivite yapılmalıdır.

2- Tütün ve ürünlerinin kullanılmasına son verilmelidir. Bu nedenle eğitimli hekimlerimizden yardım alınabilinir.

3- Günlük tuz alımını 1 çay kaşığının altına sınırlandırılmalıdır.

4- Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir.

5- Düzenli olarak kan basıncı, kan şekeri ve kan kolesterolü kontrol edilmelidir.

6- Kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.

7- Stressten uzak durulmalı ve gerektiğinde psikolojik destek alınmalıdır.

8- Ailede kalp hastalığı hikayesi olsun ya da olmasın düzenli olarak kalp kontrolleri yapılmalıdır.

UNUTMAYIN! Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %80’i önlenebilir. KALBİNİZİ ÖNEMSEYİN! Kalbinizi korumak için 8 altın kuralı benimseyin! BİR KALP BİR YAŞAM!”

 

Print
Posted: Eyl 28, 2018,
Comments: 0,
Tags: