KKTC Sağlık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi işbirliği protokolü imzalandı

KKTC Sağlık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi işbirliği protokolü imzalandı

KKTC Sağlık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi işbirliği protokolü imzalandı

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 24. kez düzenlenen Diş Hekimliği Kongresinin açılına katılmak için Ankara‘da bulunan Sağlık Bakanı Filiz Besim yoğun temaslarda bulundu.

Kongrenin açılışı öncesinde kongreye katılan yabancı ülke temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Besim, açılışta bir konuşma gerçekleştirerek, Türk Diş Hekimleri Birliği'nin çok güçlü bir meslek örgütü olarak Türkiye'ye layık bir örgüt olduğunu söyledi.

Besim, Ortadoğu'nun  dünya tarihinin belki de en acılı coğrafyalarından biri olduğunu, tarihler boyunca da insanların acı çektiğini bugünde halen kan akmaya devam ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti. "Ortadoğu'nun ucunda da olsa Akdeniz'in en güzel ama en acılı adasından geliyorum. Ortadoğulu bir adalı olarak bende kendi payıma düşen büyük acıları yaşamım boyunca yaşadım, hissettim tanıklık ettim."

Ankara'da Diş Hekimliği Fakültesi'ni bitirdikten sonra Anadolu'da Yaşar Kemal'in Reşat Nuri Güntekin'in romanlarındaki Anadolu'yu görmek istediğini söyleyen Besim, bu zengin topraklarda çok şey öğrendiğini onun yanında hekim olmanın kutsallığını, sınırsız vermenin mutluluğunu ve gücünü fark edip öğrendiğini aktardı.

Tanınmamış dünyada olmayan bir ülkenin vatandaşı olmanın acısını yüreğinin en derinliklerinde hissettiğine vurgu yapan Bakan Besim, insanoğlunun dünyayı sınırlarla hapishaneye çevirse de kuşların ve bilimin asla sınır tanımayacağını ifade etti.

Sağlık Bakanı olarak, hastanın merkezde olduğu sağlık çalışanlarının mutlu olduğu güler yüzlü kaliteli kolay ulaşılabilir bir sağlık sistemini ülkede kurmanın tek amacı olduğunu belirten Besim sözlerini şöyle tamamladı. "Çok derin bir krizin içine düştük. Programlarımız çok engellendi. Ama biliyorum ki gerek Türkiye Halkları gerekse Kıbrıslı Türkler çok ama çok zor günler gördü. Bu krizinde üstesinden elele sevgiyle işbirliğiyle mutlaka ve mutlaka geleceğimizden hiç ama hiç kuşkum yok."

Bakan Besim, daha sonra kongrenin açılışına katıldı.

Öğleden sonraki programında Bakan Besim, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı'nı ziyaretinin ardından, aynı üniversiteye bağlı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik Ankara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Hastanesi'nde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Psikiyatri alanında ve diğer sağlık alanlarında eğitim program geliştirme program uygulama koruyucu ruh sağlığı temalarında işbirliği yapmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokole Sağlık Bakanı Filiz Besim ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş imza koydular.

Bakan Besim’e ziyaretlerinde Özel Kalem Müdürü Başak Ekenoğlu eşlik ediyor.

 

Print
Posted: Eyl 28, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: