Kan Bağışı Konusunda İşbirliği

Kan Bağışı Konusunda İşbirliği

Kan Bağışı Konusunda İşbirliği

Bakan Besim: “Sağlık Bakanlığı olarak tüm toplumda farkındalık yaratan böylesi önemli etkinliklere destek vermeye hazırız”

2017 yılından bu yana “Kan Ver Can Ver” sloganıyla Sağlık Bakanlığı, KKTC Telsim, Creditwest Bank ve Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği arasında devam eden protokol kapsamında kan bağışı gönüllüsü olmak isteyen Telsim aboneleri ücretsiz olarak, bulundukları bölge ve kan grubunu 7283 SMS olarak atabiliyor.

Konuya ilgili bugün Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası’nda  Sağlık Bakanı Filiz Besim, KKTC Telsim, Creditwest Bank ve Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği yetkililerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Diğer operatör aboneleri ise 05428600112 numaralı telefona mesaj gönderebiliyor. Böylece, Telsim tarafından bir kan bankası veri tabanı oluşturulmuş ve veri tabanı Sağlık Bakanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda kullanılmaya başlanmıştır. Bu projenin yürütülmesini öncelikle Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği yürütmüş, bugünden itibaren, Kan Bankası’na devri yapılmıştır.

Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği’nden Ümit Karanar yaptığı konuşmada, kan bankasının acil kan ihtiyacını karşılamak için bu çalışmayı yaptıklarını, gönüllük esasıyla kan vermek için birçok insanın kendilerine başvurduklarını belirtti.

Mesleki vefa ile maddi kazanç gözetmeksizin tüm ekibin bu projeye destek verdiğini belirten Karanar, örneğin Mağusa’dan acil bir kan ihtiyacı var ise bu kan Lefke’de verilmişse acilen ulaşması için polis eşliğinde koordinasyonu da sağladıklarını söyledi.

Karanar, şu anda 1300 civarında donörleri olduklarını kaydetti.

Toplantiya katılan Creditwest Bank yetkilisi bankanın projeye sosyal sorumluluk anlayışıyla 2013 yılından bu yana destek verdiğini ve ülkede acil kan ihtiyacının karşılanması için destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Fevzi Tanpınar, kan ihtiyacının yaşam ile ölüm arasındaki ince bir sınır olduğunu, bu farkındalığı insanlara aşılayabilmek ve teknoloji ille bu farkındalığın yaratılmasının önemli olduğunu, böylelikle zaman tasarrufunun da teknoloji ile bağlantılı sağlandığını,2009 yılından bu yana teknolojiyi daha da geliştirerek,  adanın digital dönüşümüne katkıda bulunmaktan büyük haz duyduklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, sağlık alanında teknoloji kullanılan bu projenin son derece önem arz ettiğini, kan vermenin hayat kurtardığını ancak işbirliği ile bu bağışların ülkenin dört bir yanına daha hızlı ulaşabildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı olarak tüm toplumda farkındalık yaratan böylesi önemli etkinliklere destek vermeye hazır olduğunu belirten Besim, “Unutmamalıyız ki her an hepimiz kana ihtiyaç duyabiliriz ve bağışlanan o kan hayatımızı kurtarabilir. Birbirimize destek verirsek bu ülkede çok daha verimli bir sağlık sistemi olabilir” dedi.

Protokol ile düzenli kan bağışı yapılmasına olanak sağlayarak, özellikle acil ihtiyaç durumlarında ilgili kan grubundaki kişilere doğrudan ulaşılacak bir Kan Bağışı SMS Servisi kurulması amaçlanmıştı.

Print
Posted: Eyl 20, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: