Sağlık merkezlerinde simir testi uygulaması başlıyor

Sağlık merkezlerinde simir testi uygulaması başlıyor

Sağlık Bakanlığı, koruyucu sağlık hizmeti uygulamaları çerçevesinde önemli bir adım daha attı.

Sağlık merkezlerinde simir testi uygulaması başlıyor

KKTC Sağlık Bakanlığı, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, kadın sağlığı adına, tüm sağlık merkezlerinde simir testi uygulamasını başlatıyor. İlk adım dün Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde atıldı. Sağlık Bakanlığı uygulamanın ilk ayağı olarak, Yenierenköy Sağlık Merkezi’ne, Beylerbeyi Inner Wheel Sağlık Kulübü’nün de katkılarıyla el uzattı. Simir testi uygulamasının başlamasıyla eş zamanlı olarak, sağlık merkezine spiral bağışında bulunuldu. Sağlık Bakanı Filiz Besim, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara ile Beylerbeyi Inner Wheel Sağlık Kulübü Başkanı Sibel Tatar, Asbaşkan Ayşe Erişim Genel Sekreter Berin Avunduk ve Üye Nilay Nizam Paralik’in katılımıyla dün sağlık merkezinde bir teslim töreni düzenlendi.  

Besim: Sağlık merkezlerinde spiraller ücretsiz takılacak

Bakan Besim, törende yaptığı konuşmada, Beylerbeyi Inner Wheel Sağlık Kulübü üyelerine duyarlılıklarından ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Sağlık alanında devletin imkanları çerçevesinde vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için çalıştıklarını ifade eden Besim, Beylerbeyi Inner Wheel Sağlık Kulübü gibi duyarlı kuruluşların katkılarının önemli olduğunu belirtti.

Besim konuşmasında şunları kaydetti:

“Kulüp yönetimi bize geldi ve  kadın sağlığı ile ilgili ne yapabiliriz diye konuştuk. Biz bakanlığı devraldığımız günden bu yana, koruyucu sağlık hizmetlerini ön plana çıkarıyoruz. Çünkü sağlıkta asıl beceri ve başarı; insanları hastalığa yakalanmadan veya yakalanır yakalanmaz, teşhis etmek, anında tedavi etmek ve daha ileri safhalarda hem maddi hem manevi anlamda ağır tedavilere girmemesini sağlayabilmektir. Bir çok gelişmiş ülkede sağlık bütçelerinde en büyük pay koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılır.  Biz de bu çağdaş düşünceyle yola çıkarak, kulübün de katkılarıyla tüm sağlık merkezlerinde kadınlarımızı simir taramasından geçirme kararı aldık. Beylerbeyi Inner Wheel Sağlık Kulübü de bizlere, spiral ve bunların takılması için gerekli olan aletleri sağladı. Kampanyayı Yenierenköye’de başlattık. Sağlık Bakanlığı olarak en uçları görünür hale getirmek istiyoruz. Hedefimiz bir yıl içinde bu uygulamayı tüm sağlık merkezlerine yaymaktır. Ve bu süreçte kaç simir yapıldığı ve kaç kişiye spiral takıldığı  ile ilgili verileri de kamuoyuyla paylaşacağız. Eminim ki, bugün burada başlayan hizmet tüm adaya katkı sağlayacaktır.”

Kara: İlk kez koruyucu sağlık hizmetlerine bu denli önem veriliyor

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara da yaptığı açıklamada, KKTC’de ilk kez  koruyucu sağlık hizmetlerine bu denli önem verildiğini kaydetti. Kara, koruyucu sağlık hizmetlerinin, uluslararası sağlık hizmetlerinin en önemli basamağı olduğuna da vurgu yaparak, “Ancak koruyucu sağlık hizmetkeri ile hastalıkların önüne geçilebilir veya iyilik halinin devamı sağlanabilir” dedi.

Print
Posted: Eyl 14, 2018,
Comments: 0,
Tags: