“Fizyoterapistler Yasası en kısa zamanda meclise gönderilecek”

“Fizyoterapistler Yasası en kısa zamanda meclise gönderilecek”
Sağlık Bakanı Besim, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nin, 8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü etkinliğinde konuştu.

“Fizyoterapistler Yasası en kısa zamanda meclise gönderilecek”

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Derneği  tarafından 8 Eylül Dünya Fizyoterapi etkilikleri çerçevesinde düzenlenen “Sporda ve Sağlıkta Reçete; Egzersiz” isimli bilimsel toplantıda bir konuşma yaptı.

Besim, Fizyoterapistler Meslek Yasası’nın hazır olduğunu ve önümüzdeki süreçte meclise sevk edileceğine inandığını söyledi. Besim, Fizyoterapistler Yasası’nı “olmazsa olmaz” olarak nitelerken, “Yasa, büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde bakanlar kuruluna oradan da meclise gidecektir.  Ve inanıyorum ki, diğer yasalarla birlikte geçecektir. Bu kadar çok mezunun olduğu, sağlığın ticarileştiğive ehil olmayan ellere teslim olduğu bugünlerde, fizyoterapistlerin bir yasasının olması da elzem hale gelmiştir. Bu yasanın hakkınız olduğuna yürekten inanıyorum ve meclisten geçmesi için elimden gelen her türlü desteği sağlayacağımdan emin olmanızı istiyorum” dedi.

Fizyoterapistlerle birlikte çalışmaya hazırız”

Besim, derneğin etkinlik sloganı olan, “Sporda ve Sağlıkta Reçete; Egzersiz”in doğruluğuna da dikkat çekrerek, fizyoterapinin bir çok hastalığı tedavi ettiğini ve bir çok alanda hizmet verdiğini hatırlattı. Besim sözlerine şöyle devam etti:

“Şu da unutulmamalıdır ki; fizyoterapi sağlıklı insanların da  kaliteli yaşam sürmesi için spor kadar gereklidir. Sağlık Bakanlığı olarak, birinci basamak sağlık hizmetlerinde illa ki bir fizyoterapist bulunması gerektiğine inanıyoruz. Bizler göreve geldikten sonra,  sağlık merkezlerinin güçlendirilmesi gerekliliğine dikkat çekerek, eğer birinci basamak sağlık hizmetleri  güçlü olursa sağlıktaki sistem bozukluğunu düzeltebileceğimizi ve halkımızın gerçekten sağlıklı bir hizmet  alabileceğini söyledik ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptık. Ne mutlu bize ki; bugün bakanlığımıza bağlı bir koruyucu sağlık hizmetleri birimimiz var... Sağlık merkezlerinin güçlenmesi için, Diyetisyen ve Psikologlar  birlikleri ile güzel işbirlikleri yaptık.  Sağlık merkezlerinde haftada bir psikolog ve diyetisyen bulunması konusunda işbirliği yaptık ve 2019 bütçesine eklettik ancak umuyorum ki, ekim ayında bu uygulamaya başlayacağız.  Böyle bir işbirliğinin fizyotarpistlerle de olması gerekir. Biz sizlerle birlikte çalışmaya hazırız.”

“İyi bir meslek planlaması, şart”

Bakan Besim, fizyoterapistlerin yaşadığı istihdam sorununa da değinerek, “Bu ülkede meslek planlamasını iyi yapmamız gerekmektedir. Özellikle sağlık alanındaki bölümlerden mezun olanların yaşadığı işsizlik ve fizyoterapistlik gibi kaliteli, meşakattli meslekleri özellikle çok iyi planlamak durumundayız. Biz, bu konuda YÖDAK’la ciddi bir çalışma yaptık  ve  önlem alınmasını istedik. Sağlık Bakanlığı olarak,  önümüzdeki yıl  bu branşın da diğer başka meslekler gibi ciddi şekilde planlanması gerektiğini ilettik. Sizler de YÖDAK’la birlikte çalışın. Eğer üniversiteler,  sivil toplum örgütleriyle birikte çalışır ve topluma entegre olursa, o zaman daha anlamlı hizmet verebilir. Eğer bu şekilde planlama yapamazsak, geleceğimizi yok eder, ayrıca işsiz, kendine güvenmeyen ve  mesleğini yapamayan bireyler yetiştirmiş oluruz. Konuşmamın sonunda vurgulamak isterim ki; biz Sağlık Bakanlığı olarak,  her alanda sizlerle çalışmaya ve işbirliği yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Print
Posted: Eyl 7, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: