Besim’den KKTC’ye, ‘Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ kurulması sözü

Besim’den KKTC’ye, ‘Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ kurulması sözü

Besim’den KKTC’ye, ‘Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ kurulması sözü

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Türkiye Yeşilay Cemiyeti  heyetini kabul etti. Besim, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Sekreteri Osman Baturhan Dursun  ve beraberindeki heyetle görüştü. Görüşmede, Kıbrıs Yeşilay Derneği Başkanı Ayşe Gökyiğit de yer aldı.Yapılan görüşmede Türkiye’de topluma bağımlılıkla ilgili önleyici ve koruyucu hizmetleri yürüten  Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin katkılarıyla, ve Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Yeşilay ortaklığında,  KKTC’ye tamamen yerli istihdamla hizmet verecek Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) merkezinin kurulması için çalışmaların başlatılması kararı alındı. Görüşmede ayrıca, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Kıbrıs Yeşilay Derneği ile birlikte yürüttüğü projeler hakkında Bakan Besim’e bilgi verildi.

Osman Baturhan Dursun, ziyarette yaptığı konuşmada, kurulduklarından bu yanabağımlılığı yok etmek için çalıştıklarını kaydederek, Kuzey Kıbrıs’ta, hem Lefkoşa hem de Mağusa’da ayaktan tedavi ve takip merkez, ayrıca bir de yatılı tedavi merkezi açmak istediklerini Bakan Besim’e iletti. Dursun, KKTC’de danışmanlık hizmeti vermek amacıyla kurulması amaçlanan merkezin bağımlılık konusunda eğitim almış kişilerle çalışacağını da vurguladı ve merkezin, hem birey, hem de aileye yönelik psiko-sosyal ve rehabilitasyon hizmeti vereceğini kaydetti. Dursun, devletten herhangi bir maddi bir destek talep etmediklerini ancak yer konusunda kendilerine yardımcı olunmasını istediklerini belirtti.

Besim: “Gerekli girişimleri başlatacağım”

Sağlık Bakanı Filiz Besim ise, hükümetlerinin bağımlılıkla mücadele konusunu önemsediğini ve bu konuda özellikle Başbakanlığın çalışmalar yürüttüğünü vurguladı. Besim, KKTC’de de YEDAM merkezlerinin açılması ve arazi bulunması için gerekli girişimleri yapacağının sözünü verirken, ülkemizin de bir gerçeği olan madde bağımlılığı konusuna savaşta, her türlü işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Print
Posted: Eyl 6, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: