Sağlık Bakanlığı, "Baz istasyonlarının olası sağlık etkileri" konusunda konferans düzenledi

Sağlık Bakanlığı, "Baz istasyonlarının olası sağlık etkileri" konusunda konferans düzenledi

Sağlık Bakanlığı, "Baz istasyonlarının olası sağlık etkileri" konusunda konferans düzenledi

Sağlık Bakanlığı,  Baz istasyonlarının olası sağlık etkileri konusunda İskele Boğaztepe Lokali’nde bölge halkının katıldığı bir konferans düzenledi.

Sağlık Bakanı Filiz Besim’in de , yer aldığı konferansta Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Hür Hassoy "Baz istasyonlarının olası sağlık etkileri" konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Hür Hassoy, baz istasyonları ve elektromanyetik dalgalar yayan aletlerin sağlığımız üzerindeki olası etkileri konusunda bilgiler vererek, Elektromanyetik alanların vücudumuz üzerindeki etkilerini azaltmak, sağlığımızı bu etkenlerden korumak ve daha doğal bir yaşam  sağlamak için uygulanabilecek yöntemlerle ilgili bilgilerini paylaştı.

2003 yılından bu yana baz istasyonlarının sağlığa etkileri konusunda çalışmalar yaptığını belirten Hassoy, bazı araştırma ve görüşlere göre baz istasyonlarının sağlıkta etkisi olduğu kanısına varıldığını, bazı görüşlere göre de elektromanyetik alanla ilişkisi olmadığının savunulduğunu söyledi. 

Dünyada yapılan önemli araştırmaların sonuçlarını aktaran ve kanserin tanımına değinen Hassoy, sadece baz istasyonları gibi etkiler değil, çevre kirliği, tükettiğimiz gıdalar ve genetik yapı gibi özelliklerin bu hastalığa neden olabileceğini kaydederek, kanser hastalığına karşı koruyucu önlemler alınması gerektiğine işaret etti. 

Halk ve çevre sağlığı, Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu sağlık hizmetleri konusunda yaptığı çalışmalara değinilen konferansta, Sağlık Bakanlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Mehmet Şenol da katılımcılara bilgiler aktardı. 

Konferansın ardından katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Doç. Dr. Hür Hassoy, Sağlık Bakanlığı’nın bölge halkının baz istasyonu hakkında endişelerine duyarlı olarak, bu konferansı düzenlemesinin son derece önemli olduğunu kaydederek tüm katılımcılara ve bakanlığa teşekkürlerini sundu. 

Print
Posted: Ağu 6, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: