Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğünden Açıklama

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğünden Açıklama

“Sağlık Bakanlığı Sivrisinek larva mücadelesini Biyolojik Larvasitlerle  ve  sulara Kamboçia Balığı koyarak yapmaktadır”

Yaz aylarında sinekleri yok etmek amacıyla Bazı Belediyelerin ULV makineleri ile akşamları  yerleşim bölgelerinde  Kimyasal   ilaçlarla  ilaçlama yapmasını Sağlık Bakanlığı olarak tasvip etmediğimizi kamuoyunun ve ilgili belediyelerin bilgisine sunmak isteriz.

Kimyasal ilaçlama yöntemiyle yapılan bu uygulamanın insan sağlığı açısından risk oluşturduğunu, en doğru yöntemin sivrisineklerin üreme kaynaklarını tesbit edip,biyolojik larvasitlerle mücadele edilmesi olduğunu belirtmek isteriz.

ULV makineleri ile geceleri yapılan ilaçlamada sadece yüzde 20 civarında etkili olmaktadır.Yapılan bu kimyasal ilaçlama yöntemiyle,  insanlar ciddi olarak sağlık yönünden  zarar görmektedir.Yapılan bu ilaçlama sayesinde hedef dışı canlılar  da yok edilmektedir.

En doğru yöntem sivrisineklerin üreme kaynaklarını tesbit edip,biyolojik larvasitlerle mücadele edilmesidir.Özellikle evlerde kapakları kırık veya aralıklı fosseptiklerin kapaklarının usulüne uygun olarak kapatılması,evlerin bahçesindeki  ağızları açık olan sabit suların, her hafta düzenli olarak değiştirilmesidir.

Derelerin, durgun suların, havuzların su kuyularının biyolojik larvasitlerle ilaçlanması veya yine biyolojik bir yöntem olarak,hem biyolojik ilaçlardan hem de işçilikten tasarruf yapmak için,derelere,havuzlara, su kuyularına ve  büyük su birikintilerine kamboçia balığı koyarak biyolojik mücadele yapılması insan sağlığı açısından doğru bir yöntemdir.

Kamboçia balıkları sivrisinek larvalarını yiyerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu nedenle 2006 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı  Sivrisinek larva mücadelesini  Biyolojik Larvasitlerle  ve  sulara Kamboçia  Balığı koyarak yapmaktadır.Bakanlık bu konudaki uyarılarını yerel yönetimlere sürekli olarak iletmektedir.

Print
Posted: Tem 3, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: