Acil Durum Hastanesi açılış töreni, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti

Acil Durum Hastanesi açılış töreni, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti

Acil Durum Hastanesi açılış töreni, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti

KKTC'nin kuruluş yıl dönümünde açılışı gerçekleştirilen hastanenin açılış törenine devlet erkânının yanı sıra ülkemizde gerçekleştirilen törenlere katılmak amacıyla KKTC'ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki heyet ile birlikte katıldı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli süreç hakkında bilgi verdi, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Pilli’nin açıklamaları şöyle:

"Bilindiği üzere, Aralık 2019'da başlayarak 11 aylık süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, dünyada sağlık alanında güçlü pek çok ülkenin dahi sağlık sistemlerini çökertmiştir.

Bu gün itibarı ile hastalıktan etkilenen insan sayısı yaklaşık 55 milyona ulaşmıştır.

Ülke olarak, salgının başlaması ile birlikte, bizler de, tıpkı tüm dünya ülkeleri gibi geç kalmadan, Dünya Sağlık Örgütünün önerileri doğrultusunda salgınla mücadele stratejimizi ortaya koyduk.

Sağlık sistemimizin güçlü ve zayıf yönlerini göz önüne alarak pek çok alanda kapasitemizi artırma yollarını aradık.

Gerek test kapasitemizi, gerekse yoğun bakım yatak kapasitemizi gerekse ventilatör sayımızı Türkiye Cumhuriyetinin de önemli katkıları ile artırdık.

Mevcut olanaklarımız çerçevesinde bir pandemi merkezi oluşturduk.

Sağlık çalışanlarımızla, gece gündüz demeden, canla başla uğraştık, didindik, hala çalışmaya devam ediyoruz.

Bu süreç içerisinde, Anavatan Türkiye’mizin önemli katkıları ve sağlık ekiplerimizin özverili çalışmaları sayesinde teşhis ve tedavi olanaklarını artırırken, ülkeye girişlerde uyguladığımız test ve karantina uygulamaları bugün ortaya çıkan başarımızın çok önemli bir kısmını teşkil etmektedir.

Bugüne kadar, toplamda 994 vakamız oldu. Yine bu süreç içerisinde 5 hastamızı kaybettik.

Pek çok dünya ülkesinde salgının kontrolden çıkmasına rağmen, hükümet olarak aldığımız önlemler sayesinde şükürler olsun ki, ülkemizde kontrolden çıkmaması sağlanmıştır.

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre, şu anda gerek vaka, gerek kayıp, gerekse aktif vakalar noktasında, Avrupa’nın en iyi değerlerine sahip ülkesiyiz.

Ortada duran veriler, sadece Avrupa’nın değil, aynı zamanda dünyanın da ilk 10 en iyi değerlerine sahip ülkesi olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

Hükümetimizin aldığı doğru kararlar, Türkiye’mizin katkıları ve halkımızın da kurallara uyarak gösterdiği hassasiyetle önemli başarı elde etmiş bulunmaktayız.

Ayrıca temaslı takip ekibimizin temaslılara en kısa sürede ulaşması ve onları ev yerine otelde izole etmeleri de salgını kontrol altında tutmamızda çok önemli rol oynamıştır.

Tüm elimizde olan bu iyi verilere rağmen, pandemi ve benzer acil durumlar için daha yüksek kapasiteli bir Acil Durum Hastanesi ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından biriydi...

Bugün açılışını yapmak için bir araya geldiğimiz Acil Durum Pandemi Hastanemizle,

Her zaman olduğu gibi yanımızda olan; Ana diyarımız, kardeş ülkemiz, Türkiye’mizin, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanı yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın destekleri, onların ortaya koydukları kararlı duruş, konuyu yakın takip edişleri ve ihtiyaç duyulan her şeyi temin etmeleri sayesinde, Kıbrıs Türk Halkı ihtiyacımız olan bir yaşamsal öneme haiz esere daha kavuşmuştur.

Ortaya çıkan bu eser, kardeşliğimizin, ayrılmaz bütünlüğümüzün ve iyi günde kötü günde birbirimizin yanında duruşunun nişanesidir.

Bu eser, bir oluşumuzun, birlik oluşumuzun ve Türkiye arkamızda durduğu sürece sırtımızın asla yere gelmeyeceğinin en önemli kanıtlarından biridir.

Bu olağanüstü gayretle ortaya çıkan eser, aynı zamanda, Türkiye'nin küresel anlamda nasıl bir güçte olduğunun da bir göstergesidir.

Dünya ülkeleri, bir solunum cihazına dahi ulaşamazken, Türkiye’nin teknoloji ve mühendislik alanında kaydettiği gelişmeler, onu dünyanın her yerine 50 günde tam donanımlı hastaneler inşa edecek bir güce eriştirmiştir.

Bu vesile ile Bir Türk evladı olarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni de yaşamış olduğu bu muhteşem dönüşümden dolayı kutlamak istiyorum.

Bugün açılışını yapacağımız, Acil Durum Hastanemiz, 100 yataklı, 24 yoğun bakımlı, 6 ameliyathaneli, içinde her tür teknolojik donanıma sahip bir hastanedir.

Bu hastane, sadece bugün değil, gelecekte de ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarımızın karşılanmasına da önemli katkılar yapacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, sağlık alanında Türkiye ile olan işbirliği ve yürüttüğü projeler sadece bu merkezle sınırlı değildir.

İnşaatı devam eden Amatem binası, İnşaatı devam eden Güzelyurt Hastanesi, İnşaatı devam eden Girne Hastanesi ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat ilgilendiği inşasına başlanacak Lekoşa’ya 700 yataklı bir devlet hastanesi kazandırılması projelerimiz devam etmektedir.

Bu projelerin tamamlanması ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki sağlık altyapısı, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, çağ atlayacak ve halkımızın hak ettiği hizmeti almasını sağlayacaktır.

Buradan Türkiye halkına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Sözlerime son verirken,

Cumhuriyetimizin 37. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız böylesi önemli bir günde, ülkemize bu büyük eserin kazandırılmasında en büyük pay sahibi başta Türkiye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, projenin tamamlanması noktasında, süreci sürekli bir şekilde takip eden, ortaya çıkan tüm sorunlarla bire bir ilgilenen, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve ekibine, bu eserin hayat bulmasına ve çalışır hale gelmesinde çok önemli katkıları olan TC Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'ya, bakanlığımıza her tür desteği veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a, hükümetimize, Sayın Türkiye Büyükelçimiz Sayın Ali Murat Başçeri’ye ve emeği geçen herkese şahsım ve Kıbrıs Tük Halkı adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum...

Ve son olarak, ülkemizde pandeminin bu seviyelerde seyretmesini sağlayan tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Bunu birlikte başardık.

Gelecekte de yine birlikte çok çalışacak, tüm sorunları birlikte aşacağız.

Bu vesile ile bir kez daha, Cumhuriyetimizin, 37. Kuruluş yıldönümünü kutluyor, hem halkımıza, hem Türkiye'deki kardeşlerimize hem de tüm dünya insanlarına, sağlık dolu, güzel günler diliyorum, sağ olunuz var olunuz.

Print
Posted: Kas 16, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: